Tajlandia

top
Projekt: Tajlandia 2017 Status: Zrealizowany
O Projekcie: Link do relacji:
Zagraniczny projekt wyjazdowy – szkolenia pierwszej pomocy dla osób pracujących z dziećmi, nauczycieli, wychowawców, opiekunów, rodziców, a także dla dzieci i młodzieży. Program szkoleń został opracowany pod kątem pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia dzieci nad wodą – CPR tonących, bezpieczeństwo nad wodą.

Celem projektu było nie tylko przeszkolenie grup dorosłych i dzieci, ale także stworzenie – we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi – przestrzeni do treningu i dalszej nauki CPR. Lokalni partnerzy zapewnili tłumaczy i pomogli w organizacji grup na miejscu, a dzięki zebranym funduszom mogliśmy zakupić przenośne, lekkie fantomy do nauki CPR i przekazać je fundacjom i organizacjom, w których szkoliliśmy, tak aby nadal mogli praktykować przekazane umiejętności.

http://fundacjasafe.org/projekty-2/tajlandia/
http://fundacjasafe.org/2017/01/1488/
http://fundacjasafe.org/2017/01/fundacja-fed/
http://fundacjasafe.org/2017/01/homelife/
http://fundacjasafe.org/2017/01/to-bylo-niesamowite/
https://www.youtube.com/watch?v=aECdbkSv6fw&feature=youtu.be&t=24s
Koordynator: Miejsce:
Monika Ziegler Tajlandia, region Khao Lak
Wolontariusze: Liczba beneficjantów
Jerzy Głodek, Łukasz Jeleń, Jan Łabza, Teresa Łabza, Marzena Orbi Paperska, Ane Piżl, Katarzyna Szpicmacher, Monika Ziegler, Marysia Zuber. 150, opiekunowie, nauczyciele, pracownicy fundacji edukacyjno-pomocowych, dzieci i młodzież – wychowankowie domów dziecka, rodzice ze środowisk migrantów birmańskich,
Środki: Inne:
Własne, darowizny na cele statutowe fundacji – wpłaty Nasi partnerzy w Tajlandii: Foundation for Education and Development, Home Life Thailand, Baan Than Namchai Foundation
Opis Projektu
Nasza koncepcja projektu Tajlandia zakładała przygotowanie osób pracujących z dziećmi do prawidłowej i szybkiej reakcji na zatrzymanie akcji serca w skutek tonięcia. Zespół projektowy był w gotowości do wyjazdu i szkoleń w różnych miejscach regionu Khao Lak kilka miesięcy przed projektem.

Dlaczego Khao – Lak? Ten obszar Tajlandii został szczególnie dotknięty przez największe tsunami w tym rejonie w 2004 roku. Mogliśmy się przekonać, że jeszcze ponad 10 lat po tym wydarzeniu widać jego skutki. Siła żywiołu była ogromna – tak jak zniszczenia i tragedie rodzinne, które po nim pozostały. Jednak nie tylko tsunami stanowi niebezpieczeństwo. W Tajlandii rokrocznie ginie ponad 250 dzieci wskutek utonięć i podtopień. Jest to ogromna liczba, a sposobem na jej zmniejszenie jest właśnie edukacja.

W planowaniu naszych działań mieliśmy nadzieję stworzyć przestrzeń do treningu, możliwość przekazania wskazówek bezpieczeństwa oraz szkolenia z umiejętności niezbędnych do ratowania życia. Chcieliśmy przeprowadzić te działania we współpracy z lokalnymi władzami i organizacjami, które najlepiej będą znały lokalne potrzeby. Aby maksymalnie efektywnie zadziałać skupiliśmy się na organizacji szkoleń w następujący sposób: krótkie, praktyczne sesje CPR dla tonących poszkodowanych.

Każda sesja zaplanowana była w podziale na następujące części:

  • wprowadzenie
  • praktyczne ćwiczenia na manekinach szkoleniowych, pozycja bezpieczna
  • zachowanie w stresowych sytuacjach i postępowania przy zadławieniach
  • podsumowanie

Nasza grupa instruktorska składała się z 6 osób, a cała grupa wolontariacka – z 8. Dawało to spore możliwości praktycznych ćwiczeń na dużą skalę – nawet w wymagających, bo przecież tajlandzko-języcznych grupach. Wszyscy nasi partnerzy stanęli na wysokości zadania i pomagali nam tłumacze, ale po raz kolejny mogliśmy się przekonać jak bardzo międzynarodowa i uniwersalna jest nauka pierwszej pomocy. Najważniejsze to pokazać prawidłowe zachowania i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć!

Dzięki zebranym funduszom mogliśmy zakupić przenośne, lekkie fantomy do nauki CPR i przekazać je fundacjom i organizacjom w których szkoliliśmy, tak aby nadal mogli praktykować przydatne umiejętności.

Więcej bezpośrednio przekazywanych informacji podczas trwania naszego projektu możecie też znaleźć na naszej stronie na Facebooku!

Galeria zdjęć
DSCF0709 DSCF0658 tajlandia d1 1 tajlandia d1 2 tajlandia d1 3
tajlandia d1 5 tajlandia d1 6 15941175_1837868546470701_328809652408598333_n DSCF0752 baan nam tchai