Z nowymi pomysłami w 2021

Tak, my też czekamy na koniec 2020. Powodów do żegnania z ulgą mijającego właśnie roku, chyba nie trzeba nikomu przypominać. Walka z pandemią trwa nadal, ale szczepionka, zatwierdzona właśnie dziś przez Europejską Agencję Leków (a wcześniej przez inne instytucje) dają nadzieję. Dziękujemy naukowcom!

Niestety nasze plany projektowe z początku roku rozwiały się wraz z kolejnymi falami epidemii na świecie. Wszyscy musieliśmy zweryfikować zawodowe i fundacyjne zaangażowanie. Był to też czas na przemyślenia, kontakty, zbieranie informacji, refleksję o tym jak chcemy pracować.

Jesienią tego roku Ane i Monika skontaktowały się z Agatą, która prowadzi fundację Moyo4Children i robi wspaniałą robotę walcząc o trwanie ważnej oazy dla potrzebujących wsparcia dzieci w Kathonzweni. Bardzo Was zapraszamy – zajrzyjcie do Moyo na stronę i zobaczcie ile dobrego można zrobić dla edukacji i utrzymania dziewczyn i chłopców w Kenii poprzez adopcję na odległość. Z rozmowy powstał realny zarys projektu. Wczoraj – 20 stycznia mieliśmy spotkanie projektowe wolontariuszy. Tak, oczywiście, że ONLINE :) Energia jest duża, pomysły powstają – rozpoczynamy działania w podgrupach.

Trzymajcie kciuki i trzymajcie się zdrowo!

Szczepionka

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email

Na przełomie 2019/ 2020 przygotowaliśmy dwa projekty – jeden krajowy, zaplanowany na 18-20 kwietnia 2020 roku w Szklarskiej Porębie, drugi – międzynarodowy – na Sri Lance.

Celem akcji w Szklarskiej było zwiększenie świadomości i bezpieczeństwa osób uprawiających aktywną turystykę i sporty ekstremalne. Po raz kolejny zaangażowaliśmy jako partner wydarzenia organizowanego przez AKADEMICKI KLUB TURYSTYKI KAJAKOWEJ “BYSTRZE” i dopięliśmy wszystkie szczegóły, by działać na ogólnopolskich zawodach w kajakarstwie górskim AMP Kamienna. W gotowości do akcji było 15 naszych wolontariuszy i ratowników – a obok terenowych akcji ratowniczych, pokazów i pomocy medycznej na miejscu wydarzenia, zaplanowaliśmy też wieczorne pokazy zdjęć z poprzedniej akcji międzynarodowej i prezentację przyszłego projektu na Sri Lance.

Projekt na Sri Lance zaplanowaliśmy na listopad-grudzień 2020. Jednym pierwszych i głównych beneficjentów miały być podopieczne stowarzyszenia SeaSisters na południowym wybrzeżu wyspy. Szkoleniami z pierwszej pomocy chcieliśmy objąć również instruktorki i instruktorów oraz wolontariuszki i wolontariuszy stowarzyszenia. Główną misją SeaSisters jest edukacja i aktywizacja kobiet, których pozycja na Sri Lance jest mocno osłabiona. Swoją opieką obejmują również kobiety, które są ofiarami przemocy. Duży nacisk w działalności stowarzyszenia jest położony również na edukację w zakresie ekologii – co jest zbieżne z filozofią i statutem Safe Water Safe Land. W projekcie chcieliśmy również odwiedzić szkoły na północy wyspy, w rejonie, który jeszcze do niedawna objęty był okrutną wojną domową, a skutki konfliktu są widoczne cały czas.
286509_02_seasisters_sri_lanka_3 82948470_794519107682525_8389280959720541445_n
Koronawirus pokrzyżował nam plany – i tak u nas, jak i na całym świecie – zamroził bieżące projekty. Nasi ratownicy zaangażowali się w medyczne działanie na pierwszej linii, dyżurując lokalnie w Polsce w oddziałach ratunkowych i w pogotowiu ratunkowym.Tym samym odsunęliśmy w czasie planowane akcje. Nie rezygnujemy z nich, nie tracimy pewności, że jeszcze uda się je zrealizować. Jesteśmy w kontakcie z organizacjami, które mieliśmy odwiedzić jesienią, a które mogą teraz potrzebować innej pomocy.
-6565388852795508012 IMG_20200325_174545_254 IMG-20200324-WA0003 (2)
Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email

Pracujemy nad nowym projektem!

Safe Water Safe Land działa intensywnie nad nowym projektem międzynarodowym. Dla wszystkich wolontariuszy jest to zawsze duże wyzwanie. Każdy z nas pracuje zawodowo, a wszelkie działania pro-publico w ramach Fundacji wykonujemy w swoim wolnym czasie. Dzięki zapałowi, zaangażowaniu i wielkim sercom udaje nam się powoli rozwijać nasz projekt w Ameryce Południowej.

Jesteśmy po pierwszych oficjalnych spotkaniach i dzięki temu mamy jeszcze więcej wiary w powodzenie projektu. Teraz czeka nas żmudne, ale też bardzo potrzebne opracowanie trasy, miejsc, możliwości współdziałania na miejscu, poszukiwania sponsorów i patronów naszego projektu. Wiemy że pierwsza pomoc jest ważna, wiemy że wiedza jest niezbędna i wiemy że dobro rozprzestrzenia się i wraca.

Wczoraj 23.10 spotkaliśmy się ponownie w projektowym gronie w biurze Stowarzyszenia BORIS – dzięki Stołecznemu Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, właśnie fundacje, takie jak nasza mogą korzystać nieodpłatnie z sal szkoleniowych do spotkań, projektów i swoich działań. Bardzo dziękujemy i serdecznie polecamy!

spotkanie 23.10

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email

Właśnie zakończyliśmy naszą weekendową akcję „Po nas nie spływa”. To był naprawdę niesamowity projekt! Wydarzenie, które przerosło wszelkie wyobrażenia!

Pierwszego dnia rozpoczęliśmy trening ratowniczy z Drużyną AWF Załęże w ośrodku Aqua Szkoła Sportów Wodnych. Pod okiem Tomka Białkowskiego wspólnie z GRS OSP Nowy Sącz trenowaliśmy wywrotki z kajaka, wspólne manewry, techniki ratownictwa wodnego z użyciem różnorodnego sprzętu. Po południu wszyscy działaliśmy na plaży gminnej w Gródku nad Dunajcem szkoląc plażowiczów z CPR wraz z użyciem AED. Był to naprawdę gorący dzień, ale jakże owocny!

W sobotę całe przedpołudnie ratownicy Safe Water Safe Land i kajakarze AKTK Bystrze rozgrzewali wodę na torze Wietrznice.eu, szkoląc się z technik ratowniczych na wodzie, wypadków i urazów oraz prowadzenia CPR z użyciem AED dla kajakarzy – więc łącznie ze ściąganiem sprzętu i pianek. Po południu pod flagą Retendo – Szkoła Kajakarstwa Górskiego i Raftingu i z Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz grzaliśmy Dunajec.

Trzeci dzień i finał w Szczawnicy to szkolenia dla wszystkich chętnych z pierwszej pomocy prowadzone na przystani flisackiej. Wolontariuszom fundacji towarzyszyli strażacy z psami poszukiwawczymi, a równocześnie AKTK Bystrze przeprowadzało pokazy autoratownictwa i wspólnego działania na wodzie w kajakarstwie górskim.

A we wszystkim chodziło o to, że nam nie jest wszystko jedno! Promujemy bezpieczeństwo i znajomość technik ratunkowych we wszystkich sportach i aktywnościach.

Równocześnie zachęcamy wszystkich do wsparcia finansowego naszych działań – obecnie zbieramy fundusze na projekt międzynarodowy by podzielić się wiedzą z tymi, którzy jej bardzo, ale to bardzo potrzebują!

Kilka zdjęć z sobotnich działań – po więcej zapraszamy na nasz fanpage na Fb. Stay tuned!

https://www.facebook.com/OutwayAdventures/?fref=mentions

https://www.facebook.com/OutwayAdventures/?fref=mentions

https://www.facebook.com/OutwayAdventures/?fref=mentions

Zdjęcia Paweł Gluza / Outway Adventures

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email

Już za chwileczkę, już za momencik

Jesteśmy bardzo przejęci bo już za dosłownie parę dni ruszamy na naszą akcję „Po nas nie spływa”. Z radością możemy potwierdzić że patronat oraz wsparcie przyszło również z urzędu miasta i gminy Szczawnica! :) Dziękujemy!

A swoją siłę górskie rzeki – m.in. Dunajec, na którym będziemy działać pokazały dobitnie ostatnimi dniami:

  • 4 osoby wypadły z pontonu – akcja ratunkowa na Dunajcu z udziałem Grupy Podhalańskiej GOPR, HZS, Policji, OSP Szczawnicy o JRG Nowy Targ:  http://24tp.pl/n/49533
  • wysoka woda unieruchomiła promy : http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/tarnow/a/tarnowskie-wysoka-woda-w-dunajcu-unieruchomila-promy,13350951/
  • bardzo trudne warunki w Tatrach – po ulewnych opadach wszystkie potoki wezbrane https://twoje-podhale.pl/tatry-nadal-trudne-warunki-na-szlakach,a3219
  • przekraczanie Dunajca niebezpieczne http://24tp.pl/n/49551
  • zagrożone mosty w wyższych dopływach Dunajca https://wiadomosci.wp.pl/bialy-dunajec-cala-noc-trwala-walka-o-most-na-zakopiance-6274985010636929a

Tym bardziej szkólmy się, pamiętajmy o bezpieczeństwie, znajmy zagrożenia – dołączcie do nas w najbliższy weekend! Działamy wspólnie ze wspaniałymi ludźmi z AKTK Bystrze http://www.bystrze.org/bystrze/

https://www.facebook.com/events/626941687683948/

0001

 

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email

Po nas nie spływa – lato 2018

Po pierwsze „Nam nie wisi”, po drugie „Nas obchodzi”, po trzecie – „Po nas nie spływa”. Nie umniejszając nic kaczkom oraz różnorodnemu ptactwu wodnemu – po nas potrzeby z zakresu pierwszej pomocy, edukacji i bezpieczeństwa zdecydowanie nie spływają!

Za niecały miesiąc jesteśmy – wolontariusze Safe Water Safe Land na południu Polski – Rożnów, Gródek nad Dunajcem, Wietrznice i Szczawnica by dzielić się naszą wiedzą i pasją. Tym razem szkolenia ukierunkowane są na pierwszą pomoc dla kajakarzy, szczególnie górskich, ale również wszystkich wypoczywających nad wodą. To od nas wszystkich zależy czy będzie to wypoczynek bezpieczny. Nasza reakcja na tonięcie, zasłabnięcie, zatrzymanie krążenia jest najważniejsza, bo to my jesteśmy najbliżej.

Zawsze to powtarzamy – każdy może zadziałać, a działanie jest lepsze od nicnierobienia! Jeśli chcecie wziąć udział w szkoleniach, wspomóc nas, wspólnie podziałać, lub po prostu dołożyć się do dalszych projektów – śledźcie wydarzenia i nasz fanpage na FB. Niech po Was też NIE SPŁYWA:)

plakat na www

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email
Exemple

Zimowa burza mózgów

W zimowej Warszawie udało się spotkać w zacnym i nie tylko warszawskim gronie – 30 listopada naradzaliśmy się w zaprzyjaźnionej już klubo-kawiarni Państwo-Miasto. Pomysłów jak zwykle było mnóstwo, śmiechu jeszcze więcej, ale co najważniejsze – konstruktywnych wniosków całkiem sporo.

Nasz krajowy projekt „Po nas nie spływa” nabiera kształtów i wymiarów, szczególnie czasowego. Wiosną będziemy intensywnie już zapraszać do włączania się do naszych działań, a latem zachęcać do czynnego uczestnictwa.

Projekty międzynarodowe, których planujemy kilka z wyprzedzeniem i nad którymi staramy się pracować równolegle, pobudzają mocno wyobraźnię. Mamy nowe kontakty w Ameryce Południowej i czekamy również na odpowiedzi z Centrum Misji Afrykańskich w sprawie szkoleń dla pracujących w Tanzanii misjonarzy.

And last but not least! Było wspaniale powitać w naszym gronie trójkę nowych wolontariuszy – Zuzannę, Karolinę i Piotra. Bardzo się cieszymy z zaangażowania!

fund_zebr_30_11

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email
Exemple

Himalaistki

Fundacja Safe Water Safe Land, oprócz szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, promocji bezpieczeństwa, ekologii i zdrowego trybu życia, uwielbia podróże i pałamy wszyscy miłością do wód, mórz, oceanów, pustyń, stepów, równin, płaskowyżu oraz oczywiście gór – tych niskich i tych najwyższych.

Polecamy zatem z całego serca opowieść o ludziach gór ujętą z kobiecej perspektywy. Himalaistki właśnie ukazały się nakładem wydawnictwa ZNAK i opowiadają o Polkach – himalaistkach i ich drodze przez szczyty. Były pionierkami wśród kobiet w wysokich górach, a walczyły nie tylko z fizyczną słabością człowieka w obliczu ośmiotysięczników, ale również ze stereotypami i szowinizmem środowiska, kolegów, społeczeństwa.

Warto w jesienne wieczory zagłębić się w lekturę i dać się poprowadzić autorowi – Mariuszowi Sepoło w świat ambitnych i dzielnych kobiet.

https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,93899,Himalaistki-Opowiesc-o-kobietach-ktore-pokonaly

 

himalaistki

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email

Finałowa akcja

Poranek na Jaworzynie Krynickiej upłynął pod egidą mocnych przygotowań naszych stacji pierwszopomocowych. Punktualnie od 11 byliśmy gotowi na turystów i wycieczkowiczów, którzy chętnie nabierali umiejętności obsługi AED, wiadomości o apteczkach jak i CPR dzieci i dorosłych pod okiem naszych instruktorów. Pogoda nie rozpieszczała – na szczycie Jaworzyny widoczność była na kilkadziesiąt metrów.

Tego dnia zaprezentowali się strażacy z GRS OSP Nowy Sącz wraz z psami, które, co zrozumiałe, wzbudzały entuzjastyczne zainteresowanie najmłodszych. Dante, Kokos i Grot reprezentowały szczekająco pozostałe pracujące psy poszukiwawcze. Grupa działa stale i ma już za sobą naprawdę wiele akcji, również w mocnej współpracy z GOPRem, na terenie Beskidu Sądeckiego.

Odwiedziły nas tego dnia również ekipy dwóch stacji telewizyjnych – co bardzo cieszy, gdyż każda możliwość promowania bezpiecznej turystyki, szkoleń z pierwszej pomocy i prawidłowego zachowania się w górach jest dla nas bardzo ważna.

Chcemy też serdecznie podziękować Fundacji PZU, która wsparła nas i współfinansowała nasz projekt!

Foto: Viktor Kulchytskyi i Paweł Gluza https://www.facebook.com/GluzmenTravels/

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email

Rowerowo i pieszo

Img017

Kokos, Dante, Michał

Poranek na Cyrli był mglisty, dżdżysty i rozświetlany tylko i wyłącznie jajecznicą serwowaną przez fenomenalną ekipę prowadzącą to ujmującemiejsce oraz retrospektywą wieczornego ogniska.

Chata górska Cyrla jest prywatnym schroniskiem i widać na każdym kroku dbałość o sam dom jak i wygodę gości. Kuchnia pod Makowicą jest na medal, a wielkość porcji spełnia wszelkie oczekiwania. Wędrowcom spóźnionym polecamy zatyczki do uszu, gdyż decydując się na tzw. „glebę” narażają się na czarowne, acz intensywne tykanie oraz odgłosy kukułek z imponującej kolekcji zegarów ściennych.

Img024

Chata Górska Cyrla

Ruszyliśmy w trasę na Halę Łabowską – czerwony szlak i główna trasa grzbietu Jaworzyny Krynickiej, do schroniska i szkoleń dla rowerzystów mieliśmy niecałe trzy godziny drogi. To wystarczyło, by deszcz ustał i przygotowania do szkoleń zaczęliśmy już w słonecznej aurze.

Img066

Na Hali Łabowskiej

Hala Łabowska to dawna polana do wypasu owiec, obecnie nieco mniejsza ze względu na częściowy powrót lasu. Całkowite zalesienie jest wstrzymywane – pozwala to zachować większą bioróżnorodność, jak i wspaniały widok. Samo schronisko mocno propaguje rowerową turystykę górską, spotkaliśmy tam autorów przewodnika „Beskid Sądecki i Sądecczyzna na rowerze”.

Dzięki zaś Serwisowi Rowerowemu u Żaby http://uzaby.pl/ wszyscy mogli spróbować jazdy na Fatach (rowerach o naprawdę dużych oponach!), rowerach górskich, posłuchać rad o dobieraniu ramy, serwisie i zapytać o wszystko co tylko w związku z rowerami może interesować.

Img115

Bikefitting

Dodatkowo dzięki fizjoterapeutce Weronice można było zapakować apteczkę na wypad rowerowy, zapoznać się z metodami na urazy świeże jak i te długoterminowe, nauczyć rozgrzewki przed sportową trasą na dwóch kółkach i posłuchać o tejpingu.

DSC_8505

Po szkoleniach czekała nas jeszcze kilkugodzinna trasa do schroniska PTTK pod Jaworzyną Krynicką, gdzie dotarliśmy już po zmroku. Jednak mimo zmęczenia wieczór w schronisku był mocno sportowy – naprawdę rozpierała nas energia!

fotografie: Viktor Kukchytskyi i Paweł Gluza https://www.facebook.com/GluzmenTravels/

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn Pinterest StumbleUpon Email